Ulaganje u kriptovalute – Investiranje u bitkoin 2023 i 2024 godine

Ulaganje u kriptovalute
Ulaganje u kriptovalute
FTMO.com - For serious traders

Dakle ulaganje u kriptovalute je još jedan način kako da znatno uvećate svoj budžet, ali u našem narodu postoji izreka „koliko seješ, toliko žanješ“, što u prevodu znači da onoliko koliko se čovek potrudi za nešto, toliko će i dobiti zauzvrat.

Svako je krojač svoje sreće, i svakome se trud i rad na kraju isplati onoliko koliko je dao sebe, koliko se posvetio, koliko je svoje planove sproveo u akciju. U nastavku ću ispričati svoje iskustvo, svoje planove, da li i kada se ulaganje u kriptovalute isplati, i siguran sam da će vam ovaj tekst biti od velike pomoći da razjasnite sebi mnoge nedoumice. Ovaj tekst može poslužiti kako početnicima, tako i iskusnijima na ovom polju, ali i onima koji se dvoume da li da se late avanture koja se zove ulaganje u kriptovalute.

Osim ovog teksta koji preporučujem da pročitate do kraja, snimljen je i video snimak objavljen na YouTube ali sa više sadržaja i detalja (klikni ovde za YouTube video). U narednom peridu biće još video snimaka sa uputstvima kako se koja menjačnica koristi.

Ovaj tekst je pisan u januaru 2023. godine sa osvrtom na bitcoin i kriptovalute od 2013. godine do danas, ali i buduće predviđanje za narednih 5-10 godina, i šta je najbolje kupovati tokom 2023. godine.

Iako se bavim totalno drugim zanimanjem, posvetio sam onoliko vremena koliko sam mogao i ovoj temi, i naravno stekao „naknadnu pamet“ tek sada, i planiram je upotrebiti tokom narednih nekoliko godina. Pošto se bavim poslom koji zahteva uvid u poslovanje raznih biznisa, imam prilično veliko iskustvo u istraživanju preduzetništva, preko 13 godina, i shvatio sam da je najbolje kada uspete da investiranjem svog novca dobijate više novca nazad, ali pritom ne investirajući u dodatni posao, nego investirajući u akcije i kriptovalute, jer osim nešto znanja oko načina investiranja, ulaganje ne traži dodatan rad, i ne traži dodatno posvećivanje vašeg slobodnog vremena.

Prvi put sam počeo da se interesujem i istražujem kriptovalute tokom 2013. godine, i to negde u periodu kada je cena bitkoina bila oko 200 dolara, ili ti oko 200 eura za jedan bitcoin, ali ću u nastavku teksta koristiti samo dolare kako ne bi preterano opterećivao smisao teksta.

Dakle, i tada je postojao sajt coinmarketcap na kome se nalazi spisak kriptovaluta sa svim informacijama. Prva pomisao mi je bila ma ovo je još jedna prevara u nizu, neću ništa kupovati, ali ću pratiti da vidim kako se stvari odvijaju. I tako sam povremeno pratio, pojavljivale su se i gubile kriptovalute, a naravno Bitcoin je uvek bio prisutan i odnosio pobedu nad svim valutama, pa je tako Bitkoin kao vodeća valuta, i prozvan kraljem svih valuta, dok su ostale valute, jednostavno uvek bile ostale valute, ili kako se sada odomaćio naziv „altovi“ što u prevodu znači „alternative bitkoin-u“ ili ti nekakva konkurencija. Na tom sajtu su informacije o 99% najpoznatijih kriptovaluta poređanih po redosledu od najzastupljenijih na tržištu pa nadalje. Najpoznatije crypto valute su Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Cardano, Ripple – XRP, Monero i tako dalje.

Tokom 2016. godine prvi put se odlučujem da kupim Bitcoin, i kupio sam ga krajem godine kad mu cena već počela ići nagore, i to za nekih 500 dolara sam kupio 0.5, odnosno pola Bitkoina, ali najiskrenije ne znajući puno o blockhain-u, ne znajući puno o drugim kriptovalutama. Tek kada sam kupio, moje se zanimanje za ulaganje u kriptovalute počelo povećavati oko načina kako to funkcioniše, šta je blokchain, zašto je bitkoin najskuplji, zašto su druge valute jeftinije, gde i kako se bitkoin može čuvati i puno, baš puno pitanja mi se motalo po glavi, ali od tada nisam prestao da pratim dešavanja, da učim pojedine cake, i naravno sve to planiram vama preneti, kako bi i vi izvukli prilično dobar profit u budućnosti.

I da nastavim, uzeh ja tih pola bitkoina, i za nepunih godinu dana, tačnije u decembru 2017. godine, meni tih pola bitkoina već vredelo oko 10000 dolara. Au, što sam bio ponosan, pa sam sebe hvalio kako sam pametan i da nešto znam, i tako u tom zanosu, ja tih 10000 dolara počnem investirati u druge valute, počnem se igrati, ne znajući puno o ostalim kriptovalutama, i ne znajući puno o samom kretanju berze uopšte, niti o berzi kriptovaluta. Tako ja ne znajući ništa, i naravno uz početničku sreću dođem kupovinom drugih valuta do portfolija koji vredi oko 24000 dolara i to sve za nepunih mesec dana.

Igrom slučaja, tada jedan moj drug, koga sam poznavao nekoliko godina, i koji je takođe ušao u kripto svet, uloži 10000 dolara u bitkoin, zatim kupi jednu valutu za sav novac, i ta valuta ode 700% nagore, i on već srećan sa 70000 dolara. Nije tu stao, uložio u drugu valutu koja je skočila 200%, i iskešira oko 120000 dolara na svoj račun, kupi lokal na Novom Beogradu, a sa preostalih 20000 dolara nastavi da se igra.

Tada sam već i ja pomislio, gotovo, postajem milioner u kripto svetu, menjam život iz korena, razmišljam već o nekom putovanju, promeni automobila, i svemu ostalom što ide uz to i tada se dešava ono veliko „ALI“, tj. tada već krećem da „žanjem“ onoliko koliko sam „posejao“ odnosno kreće kripto berza polako da se urušava, te mojih 24000 dolara se pretvaraju u 18000, pa 16000, pa u 10000, e tu već ja odlučujem da skinem neki profit, i koliko mi je ostalo u sećanju skinem 2-3000 dolara, a ostalo ostavim u raznim kripto valutama. Ovde već shvatam, da nisam nikakav genije, već da sam jednostavno imao sreće, ali i ne nešto preterano, jer nisam umeo da sačuvam ono što sam zaradio. Šta se dešava sa ostalim parama? Pa oko 7000 dolara se za nepunih godinu dana pretvaraju u nekih 800 dolara, a to je koliko se sećam već bio početak 2019. godine.

Ovde već počinjem da se debelo razmišljam gde grešim, šta to još ne znam, i šta to moram da naučim da mi se ovo ne bi dešavalo. Shvatam da kompletna svetska berza, pa i berza kriptovaluta funkcioniše u nekim ciklusima, i da uprostim, jedan ciklus je kad market-tržište, i sve cene akcija, raznih indeksa i kriptovaluta RASTE i to je tzv „Bull market“ i drugi ciklus je kada sve cene na svim marketima, pa i kriptovalute PADAJU i to je tzv „Bear market“. Ovo što se dešava između ova dva ciklusa je konsolidacija/usaglašavanje cena, odnosno akumulacija kapitala, i to je period kada su cene akcija i kriptovalute najniže, ali i period kada projekti propadaju, pa je potrebno oprezno investirati, ali svakako obavezno investirati jer su cene tada najniže iako je panika na tržištu najveća.

Ono što je zanimljivo, ta ljudska psihologija je da, na primer kada su cene niske u nekim radnjama garderobe, tehnike i slično onda svi jure u kupovinu, jer za uzvrat dobijaju određene popuste, ali kada su cene niske kada su u pitanju akcije i crypto valute onda svi beže od toga i kažu da su bezvredne i ne žele da kupuju, već kupuju kada su cene već uveliko skočile. I ta psihologija kao magija odnosi velike „žrtve“ neznanja, i velike gubitke novca, ali istovremeno usrećuje neke druge iskusne igrače koji su godine proveli na tržištima i znaju kada treba prodati, a kada kupiti. U prevodu, kupuj jeftino i prodaj skupo, deluje jednostavno, ali je ujedno teško naći pravu meru i zadovoljiti se određenim profitom.

Ostadoh na tih 800 dolara, i to sa mojom najvećom greškom koju sam napravio, a to je da sam tih 800 dolara čuvao sve u jednu jedinu kriptovalutu, i naravno ona izgubi vrednost, sa nekom prosečnom cenom koju sam je kupovao od nekih 11 dolara, na čak nešto ispod jednog dolara po jednom novčiću. Tu već počinje jedno moje ozbiljnije istraživanje, i priprema za sledeći skok cena. Nisam se odlučio da samo čuvam novac u tu jednu kriptovalutu, a posle se ispostavilo da sam doneo ispravnu odluku, jer je ona najviše od 1 dolara išla do 4, i nije se vratila na prosečnu celu kupovine od 11 dolara, kada bih mogao da zaradim neka značajnija sredstva.

Ali pošto je moja odluka bila da tih 800 dolara podelim po nekih 20-50 dolara na dvadesetak kriptovaluta, i da tako čuvam i čekam naredne skokove cena, krajnji rezultat je bio dobar kao i prvi put u januaru 2017, ovoga puta u oktobru 2021. godine moj portfolio je vredeo oko 18000 dolara. Opet su krenuli novi snovi, i opet čovek pomisli da je pokupio svu pamet sveta, iako je bilo još mnogo toga za naučiti, opet nisam znao kada je to berza dostigla svoj maksimum, i ostavio sam da čuvam kriptovalute, sa tim što sam takođe skinuo par hiljada dolara, a ostatak nekih 14000 dolara ostavio u kriptovalutama. Dosta valuta je izgubilo vrednost, neke su čak i propale, te tako sa dodatnim ulaganjem trenutno imam oko 1000 dolara u raznim kriptovalutama, i to možete pogledati u ovoj tabeli, klikom ovde…

Kako sam došao do zaključka, a naravno skupljajući iskustva i drugih ljudi, da čuvam više kriptovaluta, tako sam došao do zaključka da ih ne treba čuvati sve na jednom mestu, već svoje kriptovalute čuvam po više vrsta na ovim sajtovima:

Bybit
Primexbt
Phemex
Kucoin
Gate
Binance
Bitgate

U daljem tekstu ću dati odgovore na sledeća pitanja:
Zašto ulagati – investirati u bitkoin i druge kriptovalute? Šta je to investiranje, a šta dnevna trgovina? Kako i gde kupiti kriptovalute i bitcoin, i gde čuvati kriptovalute? Kada prodati bitkoin? Koliki je porez na kriptovalute i kako se plaća? Šta je to trgovanje sa polugom – leverage trading? Da li je sada kasno da se kupi bitkoin? I na još puno drugih pitanja o investiranju, odnosno ulaganju u kriptovalute.

Na YOUTUBE kanalu imate više snimaka, kako kupiti kriptovalute i bitkoin, kako investirati, kako trgovati na dnevnom nivou i još puno pojašnjenja, i biće novih klipova u narednom periodu.

Zašto baš ulaganje u kriptovalute, i zašto investirati u bitkoin?

Život je pun raznih investicija, od toga da investiramo u naš stan, auto, posao, bolji život i bolju edukaciju za nas i našu decu, u obrazovanje, ostale nekretnine kao što su placevi, lokali, kompletna imanja, apartmani na moru, neke vredne pokretne stvari, zlato, srebro, satove i drugo. Najbolja investicija koja se uvek isplati jeste investicija u svoje znanje, jer gde god u svetu da odemo znanje nosimo sa sobom, i niko ne može znanje da nam uzme. Poznato je da je na Balkanu sada lako kupiti bilo kakvu diplomu, pa je postala „viralna“ i čuvena šala: „Vi što ste kupili diplome, ne bojte se znanje niko ne može da vam uzme“. Bez uvrede prema ljudima koji su zaista učili za svoje diplome, bez obzira na fakultet, ali ono što je činjenica, znanje uvek pobeđuje, i papir na kome piše „Diploma“ u životu ne znači skoro ništa, a za to ima puno primera.

Investitori koji investiraju u drugu, treću, petu nekretninu, to uglavnom rade kako bi naplaćivali izdavanje nekretnine i tako ostvarili dodatne prihode. Što više izvora prihoda imamo to ćemo više biti bogatiji, i imaćemo novac ne samo za život nego i za dalje ulaganje i uvećavanje svog kapitala. Neke investicije i nisu baš tako pametne jer su ustvari investicije koje stvaraju troškove. Na primer, auto, ako je za naše lične potrebe onda nije investicija koja stvara dobit, već je za auto potrebno puno troškova, od goriva, amortizacije, godišnje registracije i drugo, ali ako je to auto koji rentiramo onda se i od njega može zarađivati. Dakle novac možemo investirati sa idejom da nam taj isti novac donosi još više novca, pa tako novac možemo investirati u kriptovalute, i to na mnogo načina. Sa druge strane, ukoliko nam auto služi u poslovne svrhe i cena auta odgovara dobiti koju nam on pruža na poslovnom planu, takođe ga možemo smatrati investicijom.

Zašto baš investirati – ulagati u bitkoin i u kriptovalute, a ne u neki biznis, nekretninu i slično? Pa prvo niko ne investira sve što ima jednu imovinu jer je to greška, svako gleda da ima što više investicija kako bi imao što više izvora prihoda, pa tako i bitkoin i kriptovalute treba da budu još jedan način od puno načina gde ćete investirati i imati povratnu zaradu. Bitkoin je tu od 2009. godine, i po mom mišljenju će ostati još jako dugo i biti jedan od načina da se zarađuje pored puno drugih izbora. Naravno, kao i za sve je potrebno vreme kako bi se investicija u bitcoin ili/i druge valute isplatila. Moje predviđanje je da će bitkoin nakon 2024. godine, a najkasnije do 2026. godine ići i do 150000 dolara, ali ostaje da prodje to vreme pa da se uverimo u ovo predviđanje.

Do koje cene je isplativo kupovati bitkoin, odnosno ulagati u kriptovalute?

Po mom mišljenju sve što je ispod 30000 dolara, bitkoin treba da se kupuje i da se čuva, i sada kada je cena oko 17000 (januar 2023) treba da se kupuje po malo, pa ukoliko se desi pad cene, treba dokupiti još malo, i sve to po nekom razumnom ulaganju na mesečnom nivou ko koliko može, i to ne samo bitkoin nego i preostale poznatije kriptovalute, kao što sam objavio spisak šta ja kupujem. Na slici možete videti grafikon kojim je prikazana cena BTC – bitkoina od 2018. godine do danas, i po mom mišljenju sve dok se cena kreće ispod 30000 dolara je povoljno za kupovinu i čuvanje na duge staze perioda 2024-2026 kada se očekuje ponovo veliki skok cena svih kriptovaluta. To je ovaj razmer cena između dve žute linije, tačnije između 10000 i 30000, a ako padne ispod 10000 onda će to biti još veći popust za kupovinu.

Ulaganje u kripto valute – Investiranje u bitkoin 2023 i 2024 godine e

Postoji mnogo teorija o bitkoinu, o njegovoj štetnosti, o njegovoj korisnosti, a puno toga se nagađa zbog samog neznanja, i kad čovek nešto ne zna, ili ne želi da se upusti detaljno u određenu temu on samo preseče i kaže da je to prevara, ili da ga to ne zanima iz ovog ili onog razloga, što je primer bio i samnom 2013. godine. Kako se više interesujete za ovu materiju shvatate da od toga može jako dobro da se zaradi, ukoliko se povuku pametni potezi, a kao u životu, tako i biznisu sve je rizik, a bez rizika nema ni dobitka. Moje razmišljanje, a koje može da bude jedna od tih teorija, jeste da je Bitkoin iskorišćen da se trgovina akcijama, trgovina valuta sa berzi, odnosno sa forexa prenese na ceo svet i da svako od kuće, sa računara, sa telefona, iz kafića može kupovati i prodaviti i akcije, i valute, pa i kriptovalute, i da tako bude to još jedna „zanimacija“ za ceo svet, koja naravno pokreće ekonomiju, iz koje naravno zarađuju samo oni najiskusniji i najstrpljiviji.

Ugao gledanja je jako bitan za sve u životu što radimo, pa tako ako na bitkoin i kriptovalute gledamo kao na prevaru, za nas će uvek to ostati prevara, ili ako na to gledamo kao na kockanje, za nas će to uvek ostati samo kockanje, i tako bez poznavanja tržišta i detalja mi ćemo biti ubeđeni u takve predrasude. Ukoliko na sve to gledamo kao ulaganje, kao investiciju, za nas će uvek postojati mogućnost da zaradimo.

Ceo ovaj svet kriptovaluta treba posmatrati isključivo „kao neke brojeve“ koji mogu da vam donesu dodatnu zaradu, ne upuštati se emotivno i ne vezivati se preterano niti za jednu konkretnu kriptovalutu, već imati tačnu tačku kupovine i tačnu tačku prodaje. Dakle, kao što sam rekao sve ispod 30000 dolara po bitkoinu je jeftino, a sve preko toga je vaša zarada. Ako vam prosek bude 22000 dolara, i kupili ste neki deo bitkoina na primer za 1000 dolara ukupno, kada bitkoin ode na 44000 dolara vi ste duplirali vaš novac, a kada ode na 88000 dolara vi imate x4 od vaše početne investicije. U prvom ciklusu sam imao povrat od x48, a u drugom ciklusu sam imao povrat od x20, i sada naravno očekujem da najviše iskoristim taj treći ciklus, a koliko sam investirao, kako i gde upravo sve imate na ovom linku spisak kripto valute u koje sam investirao i koje planiram da kupujem sve dok cena bitkoina ne pređe 30000 dolara.

Šta je to ulaganje u kriptovalute – investiranje, a šta dnevna trgovina?

Investiranje je korišćenje novca u svrhu dobijanja još više novca, najprostije i najkraće rečeno. Ako investirate 2000 dolara u poljoprivredu, kada uberete plodove prihodujete 3000 dolara, na vašu investiciju od 2000 dolara, vaša zarada je 1000 dolara, dakle vaš ROI je 50%. ROI označava „return of investment“ odnosno povraćaj investicije i izračunava se u procentima. Na primer kao što je gore opisano, uložili ste 1000 dolara na kupovinu bitkoin-a i vaša prosečna cena kupovine je 22000 dolara. Kada je bitkoin skočio na cenu od 88000 dolara to je vaš ROI onda 400%.

Investiranje u akcije, valute, odnosno bitkoin i kriptovalute može biti dugoročno, višegodišnje investiranje i to je prosta kupovina kriptovaluta radi čuvanja i čekanja najbolje cene za prodaju i povlačenje novca radi zarade. Mozeš u nešto da investiraš vreme, intelekt, rad, da bi dobio novac, ali mozes investirati novac da bi dobio još više novca.

Svaka od valuta ima određenu cenu u realnom vremenom. Cena može da se predviđa u bližoj budućnosti što se naziva dnevna trgovina (DAILY Trading) i podrazumeva da provodite par sati dnevno za računarom predviđajući promenu cene u par sati ili u 24 sata. Može još da se trguje na srednje vremensko ograničenje u smislu na nedelju dana se kupi neki novčić pa se čuva dok ne skoči, a dugoročno investiranje/ulaganje (LONG TERM trading) podrazumeva da se kupuju novčići koji će se čuvati tri i više meseci sve dok ne dostignu željenu cenu.

Moja strategija je da 80% novca investiram na duge staze u crypto valute, a da sa 20% novca trgujem dnevno na berzi kriptovaluta kada god mogu, a pored crypto valuta trgujem i forex, što je veoma slično, samo što je crypto ima mnogo veće uspone i padove cena.

Postoji nekoliko načina kako se predviđa buduća cena kriptovaluta:

1) Tehnička analiza pred ulaganje u kriptovalute
Tehnička analiza podrazumeva da se gleda trend i grafikon dešavanja na tržištu za svaki pojedinačni novčić u vezi čega šaljem PDF knjigu na linku u ovom tekstu. Tehnička analiza nije uvek 100% znak da će novčić skočiti, ali jeste sigurnije ulaganje nego ulaganje bez analize. Za tehničku analizu najbolje je koristiti Tradingview sajt.

2) Analiza na osnovu istraživanja o novčiću
Ova analiza podrazumeva istraživanje i odgovore na pitanja ko stoji iza projekta, ko je osnivač, kolika je količina novčića na tržištu, i na osnovu planova za budućnost u smislu kada treba da izbace neku novost da se prati i da se kupuje pre izbacivanja novosti, a da se proda kad novost se raširi na internetu. Novčići obično skaču kada tim koji stoji iza novčića radi na projektu u smislu da osmišljava novi online novčanik, poboljšava performanse novčića, održava neku konferenciju i slično.

3) Taktičko ulaganje u kriptovalute
Postoje puno načina, najbolje je pronaći svoju taktiku, na primer uložiti 10 dolara u jedan novčić na cenu od 2 dolara. Kada cena skoči na tri dolara prodati i sa zaradom od pet dolara imate ukupno 15. Ako se desi da novčić padne za 50% odnosno na 1 dolar, onda uložiti 20 dolara na tu manju cenu. Ukupno ulaganje 30 dolara, ako cena novčića skoči ponovo sa 1 dolara na 2 dolara sada imate 50 dolara na računu, a uloženo je ukupno 30, znači da je zarada 20. Ovo je najprostiji primer, trguje se u dosta manjim procentima dnevno na primer dobra je zarada i od 10-20%, a kada se radi dugoročni trading onda se očekuje veći rast valuta pa je i zarada veća.

4) Ulaganje u kriptovalute bez ikakve strategije i bez istraživanja informacija o novčićima nikako ne preporučujem, i o tome više nema reči.

Ovde vam poklanjam jednu odličnu knjigu, koja će vam poslužiti ukoliko želite da se bavite dnevnom trgovinom kripto valuta, a ona je isto tako dobra i za trgovinu akcija, trgovinu na foreksu i drugo… Klikni ovde za PDF knjigu…

Ulaganje u više kriptovaluta odjednom?

Ovde je jako bitno napomenuti, da ne treba se vezivati za samo jednu ili nekoliko kriptovalute, najpametnije, ako primenite i određenu taktiku najisplativije je ulaganje u više kriptovalute odjednom, a nakon skoka cena kod jedne valute taj kapital, odnosno tu zaradu od ulaganja investirati u druge kriptovalute i tako u krug. Da pojasnim to primerima:

1) Ukoliko imamo 1000 dolara, i svih 1000 dolara investiramo u jednu kriptovalutu pod nazivom X/Y, i cena te valuta tokom skoka na tržištima poraste za 500%, vi ćete imati 5000 dolara, i ukoliko odlučite da uzmete taj profit vi ste vaš portfolio uvećali za x5, i na to želite da stavite tačku, ali,

2) Ukoliko tih 1000 dolara, podelite na 5 valuta po 200 dolara, i onda u jednom momentu cena jedne od tih 5 valuta skoči za 500%, vi sada imate 1000 dolara od te valute, i još 800 dolara u preostale 4 valute, kod kojih cena nije skočila. Sa 1000 dolara koje ste zaradili od prve valute vi sada investirate u preostale 4 po 250 dolara, i sa inicijalnih 200, sada preostale 4 valute vrede po 450 dolara svaka pojedinačno. Da ne bih dalje razlagao ovo, shvatate poentu, jer sada ukoliko svaka valuta pojedinačno u proseku skoči 500% kao prva, vi ćete imati 4×450 puta 5 (odnosno 500%) što ukupno iznosi 9000 dolara, što je primetićete skoro duplo više nego sa taktikom u ulaganja u samo jednu kriptovalutu, ali

3) Zamislite sada da ste investirali u 50 različitih kriptovaluta, i kada god vam se desi skok jedne od valuta, vi tu zaradu investirate u valute kojima je cena ili blago pala, ili blago skočila, a koje su deo vašeg portfolija.

Šta je to leverage trading – odnosno trgovina sa polugom? Ulaganje u kriptovalute sa polugom.

Leverage trgovina, takođe poznata kao margina – trgovina, ili trgovina sa polugama, omogućava trgovcima da kupuju ili prodaju finansijske instrumente zajmom novca od menjačnice ili finansijske institucije. Ovo omogućava trgovcima da potencijalno pojačaju svoje profite, ali povećava i njihov rizik jer koriste zajmljeni novac.

Evo primer kako funkcioniše leverage trgovina:

Zamislite da želite da kupite 10.000 dolara vrednosti određenih akcija ili bitkoina ili kriptovalute. Nemate 10.000 dolara u gotovini, ali imate menjačnicu na kojoj je ova vrsta trgovine dozvoljena. Menjačnica omogućava leveragu u odnosu od 1:2, 1:5, 1:10, 1:100, pa čak i više od toga, a to praktično znači ukoliko imate 1.000 dolara na raspolaganju, vi možete kupiti poziciju prilikom trgovine vrednu 10.000 dolara sa polugom od x10.

Ako cena akcija/valute poraste za 10%, imali biste profit od 1.000 dolara, što je 10% od izvornog ulaganja od 10.000 dolara. Sa druge strane, ako cena akcija padne za 10%, imali biste gubitak od 1.000 dolara, što bi značilo da ste izgubili kompletnu poziciju, ali u trgovini postoji nešto što se zove “stop loss”, odnosno zaustavljanje gubitka što znači da možemo u jednom trenutku pada cene zaustaviti gubitak, ali sa druge strane postoji i “take profit” odnosno uzimanje dobitka, što znači da u jednom trenutku skoka cene mi možemo zatvoriti poziciju i uzeti profit. Ovo je jedan od rizika leverage trgovine – mogućnost da gubici premaše vašu očekivanje, ali takođe i da dobici premaše vaše očekivanje. Zapamtite u trgovini nema sigurnosti, samo mogućnosti!

Važno je napomenuti da leverage trgovina nije pogodna za sve i da može biti veoma rizična ako se ne radi pažljivo. Važno je da u potpunosti razumete rizike i da imate čvrstu strategiju ulaganja pre nego što koristite ovaj način trejdovanja.

Evo još malo pojašnjenja u vezi ove vrsti trejdovanja:

Trend je sada da od običnih menjačnica – exchengera postanu “leverage” jer su obični sada više prevazidjeni i oni su za početnike, mada i jedni i drugi polako nude sve iste usluge. Leverage trading – trgovina uz pomoć poluga jeste mogućnost da ulaganje u kriptovalute bude moguće sa više novca od onoga koliko vi zaista imate. Vi praktično u trenutku ulaganja u kriptovalute pozajmljujete novac od menjačnice, ali sa jednom cakom. Kada kupite regularno kriptovalute i čuvate u vašem novčaniku, bez obzira na nagli pad cene vi ne možete izgubiti valute, vi i dalje imate isti broj valuta, dok koristeći “leverage” odnosno poluge vi možete izgubiti čak i sav novac od uloga ukoliko ne znate šta radite. Ali, ko zna šta radi može prilično dobro da zaradi, jer praktično raspolažete sa novcem koji i nije vaš, ali vam može doneti zaradu kao da i jeste vaš.

Da pojasnim, ako na menjačnici imate 100 dolara, vi kada u određenu kriptovalutu uložite 100 dolara i očekujete rast od 10%, vi ćete na vašem nalogu, odnosno u vašem portfoliju imati 110 dolara jer je upravo ta valuta skočila. Ali ako ste dobro uradili tehničku analizu, i ako ste dobro ispratili novosti vezane za tu određenu kriptovalutu, pa zatim uložili 100 dolara na leverage x10, vama ta pozicija vredi 1000 dolara umesto 100, i sada ukoliko se desi skok te iste valute za 10%, vi praktično duplirate vaš novac, odnosno vi ne zarađujete 10% nego 10×10 odnosno 100% na inicijalno ulaganje u kriptovalute. Problem je ako ste pogrešili, i valuta umesto skoka od 10% padne 5% vi onda gubite 50% vašeg uloga, odnosno od 100 dolara sada imate 50, a ukoliko valuta padne čak 10%, a vi niste zaštitili poziciju od pada do određene cene možete izgubiti svih 100 dolara ukoliko ne znate šta radite.

Trgovina sa polugom je sjajan način da zaradite neograničene sume novca ukoliko ste odličan trgovac na berzi kriptovaluta, ali za to je potreban ozbiljan rad, ozbiljna posvećenost, disciplina i strpljenje i naravno da imate dosta slobodnog vremena koje trebate posvetiti ovome, jer se znatno razlikuje od ulaganja u kriptovalute na duge staze, gde samo uložite novac i čekate nekoliko meseci pa i par godina do nekog velikog skoka, a dnevna trgovina zahteva posvećenost.

Koje su taktike prilikom trgovine? Da li uvek ulagati onoliko novca koliko ste odabrali da izgubite? Nikada ne stavljate sav novac na jednu transakciju već od 1 do maksimum 10% portfolija?

Kako kupiti kriptovalute i bitcoin, i gde čuvati kripto valute?

Da biste imali i čuvali bitkoin ili bilo koju drugu kriptovalutu, potrebno je da imate kripto novčanik, koji može biti na menjačnicama, na kojima se ti novčanici formiraju za svaku valutu posebno kada tamo otvorite nalog. Onda možete skinuti softverski novčanik, i tada su digitalne valute na vašem računaru, a takođe postoje i hardver novčanici u vidu fleš memorije koji se posebno kupuju i na njima možete skladištiti vaše kriptovalute i čuvati bukvalno u fioci.

Ja praktikujem da čuvam i skupljam kriptovalute na više različitih sajtova/menjačnica, a za kupovinu i čuvanje, za ljude iz Srbije možete koristiti menjačnicu ECD, koja je registrovano privredno društvo u Srbiji, ili kupovati putem debitnih kartica kriptovalute dirketno na ovim sajtovima gde možete napraviti naloge:

Bybit
Primexbt
Phemex
Kucoin
Gate
Binance
Bitgate

Za čitaoce iz Srbije preporučujem da se učlanite u menjačnicu ECD (klikni ovde i napravi nalog), a za čitaoce iz drugih zemalja, a naravno da mogu i ljudi iz Srbije kupovati i direktno kriptovalute debitnim deviznim karticama na ovim sajtovima na kojima se čuvaju kriptovalute, i na kojima se trguje crypto valutama, što detaljno pojašnjavam u svakom video snimku za svaku menjačnicu posebno. Za ljude na primer iz Hrvatske, Bosne, Makedonije ili celog Balkana ili bilo gde u svetu, postoji opcija na svakoj od menjačnici da se putem VISA ili MASTER kartice kupe kriptovalute, ali možete koristiti i Kriptomat (klikni ovde za registraciju, napravi nalog i kupi svoje kripto valute).

Šta je to portfolio – kako ulagati u kriptovalute i izgraditi odličan portfolio na duže staze?

Portfolio je najjednostavnije rečeno skup svih vaših kriptovaluta koje imate, pozicije koje ste otvorili i ukupno stanje, odnosno vrednost kompletne digitalne imovine. Portofilio vaše finansijske situacije jeste i ono što imate u životu, a to je posao, kuća, stan, auto, preduzeće, investicije u akcije i kriptovalute, sve to spade u vaš portfolio imovine koju posedujete, a ovde ćemo govoriti o portfoliju kriptovalute koje imate na raspologanju, jer ste ulagali u kriptovalute. Ulagati možete sa očekivanjem da cene rastu, ali ulagati možete sa očekivanjem i da cene padaju. Tu već stupa ono o čemu sam pričao na početku, “koliko seješ – toliko žanješ”. Mnogo ljudi, koji čak godinama ulažu u kriptovalute nisu se ni usudili da ulažu sa cenom nadole, odnosno u prevodu da zarađuju kada cena pada. Odavno je smišljena ova metoda ulaganja, i naravno kao i obična gde svi ulažu da cena raste, i ova metoda sa padom cena nosi iste rizike, i od mnogih ljudi napravi milionere preko noći, ali i mnogi izgube svoj kapital ukoliko ne znaju šta rade.

Jedna od taktika je da dobro istražite tržište kriptovaluta, da ne ulažete sav novac samo u jednu kriptovalutu, i za ubuduće, a to je narednih nekoliko godina mislim da će se jako isplatiti ulaganje u kriptovalute koje se odnose na igrice, odnosno gaming industriju, ali i ulaganje u novčiće koje se odnose na WEB 3.0, i na olakšavanje finansijskih transakcija, kao i ulaganje u koine koji se rudare.

Kada trgujete na dnevnom nivou, tu najviše ulažete od 1-2% portfolija po otvorenoj poziciji.

Isplata zarade i plaćanje poreza nakon ulaganja u kriptovalute

Ovde bih naglasio da je lako platiti porez kada imate zaradu, zato prvo zaradite, pa onda brinite o porezu. Ovde je odgovor i na pitanje: kada prodati bitkoin i ostale kriptovalute? A to je sad smatrate da ste dovoljno zaradili i kada kompletno tržište krene sa obaranjem cena. Naravno, donošenjem novog zakona o digitalnoj imovini je sada ovo lako rešeno, i zarada od ulaganja u kriptovalute se oporezuje tako što se razlika od uloženog i isplaćenog novca oporezuje sa 15%, a poreska prijava za kapitalnu dobit se podnosi poreskoj upravi, koja nakon obrade izrađuje rešenje i određuje vam iznos koji trebate da uplatite za porez, a sve to nakon isplate zarade na vaš tekući račun. Trebate imati dokaz o kupovini kriptovalute, ili makar samo dokaz o prodaji kako biste mogli uspešno da popunite poresku prijavu i da je podnesete na šalteru poreske uprave. Porez plaćate tek kada poreski inspektor donese rešenje, i vama bude uručeno po mestu prebivališta.

Na kraju bih napomenuo, da ja nisam finansijski savetnik, i da je ovo moje iskustvo i moj plan šta ću ja raditi u narednih nekoliko godina, te da ove savete uzmete sa rezervom i na vašu odgovornost kada se odlučite za ulaganje u kriptovalute.

Video snimci na Youtube koji će biti objavljeni će biti o sledećim temema:

0 – ECD i Kriptomat video
1 – Ulaganje u kriptovalute – istina o bitkoinu
2 – Coinmarketcap objašnjenje
3 – Tradingview tehnička analiza objašnjenje
4 – Bybit
5 – Primexbt
6 – Kucoin
7 – Phemex
8 – Binance
9 – U koje kriptovalute treba ulagati tokom 2023 i 2024 godine i njihova analiza, i cena na kojoj je najbolje prodati i uzeti profit i slično

Slobodno postavite pitanja u komentarima, i dajte predloge i sugestije šta vas zanima u vezi kripto valuta, i na koju temu da obradim sledeći tekst ili video snimak u vezi “ulaganje u kriptovalute“.

Ukoliko ste i dalje za investiranje u preduzetničke vode, predlažem da pročitate post o 100 biznis ideja, klikom ovde…

FTMO.com - For serious traders

POSTAVI KOMENTAR

Unesite vaš komentar.
Unesite svoje ime