Edit widget and choose a menu
HomeBiznisKnjigeKnjiga Umetnost mentalnog treninga

Knjiga Umetnost mentalnog treninga

Dobrodošli u Umetnost mentalnog treninga. Mentalni trening za sportiste nazvan je i Nauka o uspehu. Ali nemojte napraviti grešku. Ako mislite da lekcije koje se nalaze u ovoj knjizi mogu iskoristiti samo sportisti, varate se. Mogu ih iskoristiti i pratiti bukvalno svi na ovoj planeti, u svakom periodu života i u svim vrstama scenarija. Bez obzira šta radite i čime se bavite Umetnost mentalnog treninga vam može pomoći da poboljšate svoj nastup, svoja dostignuća i svoj uspeh.

Da bismo došli do odgovora na ovo pitanje „zašto baš mentalni trening“, pisac kaže da je potrebno da se podsetimo nekog našeg najboljeg nastupa – a onda i da se podsetimo vremena kada smo imali najgori nastup u vezi nečega što nam je bilo bitno. Kada sagledamo ta dva nastupa, kaže da moramo biti iskreni prema sebi i da se zapitamo šta je napravilo razliku između te dve situacije? Da li naše mentalno stanje koje smo u tim situacijama imali ima neke veze sa tim?

I u tome je sva mudrost i najvažnija stvar – bez obzira koja je igra u pitanju, koliki je izazov pred nama, razlika između ova dva naša nastupa, najboljeg i najgoreg, uglavnom je mentalna. Jednom kada dostignemo određen nivo veštine, te naše mentalne veštine počeće da prave veliku razliku. Što bolje budu, bolji ćete postajati i bolji će biti i vaši rezultati.

Svaki veliki šampion je naučio veštinu da tok dešavanja preokrene u svojoj glavi. Naučio je da negativni događaj posmatra kao privremeno stanje, a možda čak i kao mogućnost za pozitivnu promenu. On zna da stvari koje može da nauči iz svog poraza mogu da ga naprave znatno boljim u tome. Na duže staze čini ga i snažnijim. Mentalni ratnik uči iz svojih slabijih poteza i ne dozvoljava da ga ometu u postizanju svog istinskog potencijala.

“Ljudi će svakako pričati iza tvojih leđa, pobrini se da im daš zanimljive razloge… Uspeh ne praštaju…”

Zato je veoma bitno da razgovor sa vama samima bude pozitivan. Posmatrajte vaše šanse kao pozitivne. Radeći to dajete sebi najbolju šansu za nastup koji će biti odličan. Prihvatite svoje unutrašnje osećaje sa hrabrošću i odlučnošću, nikada ne dozvolite da vas loš stav sputava i srozava vaš lični uspeh za koji znate i sami da ste sposobni.

Pisac objašnjava kako je naučio da prekine svaki negativni tok misli čim ga primeti i da ga zameni ohrabrujućim pozitivnim razmišljanjem i to na primer rečenicama kao što su – ja sam brz, ja sam fokusiran, ja sam dobar. Ne dozvolite da vam negativne stvari stoje na putu. Ovako ćete poboljšati vašu koncentraciju, smanjiti nivo stresa.

Disanje, relaksiranje i imaginacija se stalno provlače kroz knjigu i poglavlja zato što imaju fundamentalnu važnost i najmoćnija su oružja koja posedujemo.

Naučite da dišete duboko. Plitko disanje povećava nivo stresa u nama. Jednostavnim vežbama naučite da dišete pravilno i duboko i pomoći ćete sebi u mnogim situacijama na najjednostavniji način.

Vizuelizacija – tehnika koja našim mislima pokazuje u kom smeru želimo da se stvari i situacije razvijaju. Trebalo bi da svi prihvatimo savet oko tehnike vizuelizacije i dozvolimo nama samima da dostignemo svoju vizuelizaciju. Ova jednostavna praksa se na bezbroj primera pokazala kao uspešna. Smatra se da sportisti kojima ova tehnika ne ide baš najbolje nikada neće postići svoj pun potencijal.

Ratnici i šampioni svoje snove pretvaraju u stvarnost tako što preuzimaju akciju na putu do ostvarenja svojih ciljeva. Oni imaju viziju. Kada se sportista žali na nedostatak motivacije, budite sigurni da mu je falilo i ciljeva ka kojim bi težio. Ciljevi služe da vas privlače ka meti. Oni pojačavaju i povećavaju vašu želju za pobedom.

Odbijam da budem, kako oni to zovu “normalan”… Pozitivno ludilo…

Dok postavljate svoje sopstvene, lične ciljeve, budite sigurni da su oni u isto vreme i izazovni i realistični. Ciljevi koji su za dlaku nedostižni su najbolji – inspirišu vas na težak rad. Ciljeve ne smemo postaviti ni previsoko, a ni prenisko za svoje mogućnosti. Potrebno ih je zapisati i čitati često. Trebalo bi da budu u formi svakodnevnih ciljeva, mesečnih ciljeva i godišnjih ciljeva. Kada budete naučili da stremite i da razmišljate o značajnim, specifičnim ciljevima – snaga vaših skrivenih rezervi će se osloboditi i stvari će krenuti na bolje.

Verovanje u samog sebe – gorivo koje nas pokreće. Sam autor govori o svojim zapažanjima na ovu temu. Posle svih lekcija koje je naučio, koja je ta jedna najvažnija stvar, činjenica koju bih mogao da izdvojim i koju bih želeo da se uvek setite? Kada bi to mogla da bude samo jedna jedina, koja bi to bila? Pisac se zamislio i po glavi prebirao, veliki je broj takvih misli. To bi moglo biti da nikada ne odustajemo, da ne dozvolimo negativnosti da nas obuzme, samodisciplina, prisutnost u trenutku, kontrola besa, vizuelizacija, verovanje u snove… onda se setio i – verovanje u samog sebe. Tu sve počinje i to na dalje sve pokreće. Da li vi verujete u sebe?

Ovo je bio rezime knjige „Umetnost mentalnog treninga“ pisac Dc Gonzales.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prava vrsta ludila je knjiga o istinoj priči o timskom radu, liderstvu i inovativnim postupcima. Na prvi pogled, ovo je...
Veličina se ne rađa. Ona raste. Ideja da sve veštine rastu pomoću istog ćelijskog mehanizma izgleda čudno i iznenađujuće jer...
Knjiga “Pobedi zauvek” nas uči kako da živimo, radimo i igramo kao šampioni. „Proces samootkrivanja koji je bio neophodan za...